Dobór profilaktycznego obuwia dla dzieci

Jak dobierać obuwie dziecięce?

Przygotowaliśmy dla Państwa kilka praktycznych porad, jak dobierać profilaktyczne obuwie dla dzieci.

Zalecamy postawić stopę dziecka na kartce papieru i odrysować jej kształt. Następnie zmierzyć w cm długość obrysu w najbardziej oddalonych od siebie punktach. Dalej postępujemy wg podanych poniżej przykładów.

 

Sposób 1 .

Wykonujemy patyczek o długości zmierzonego obrysu i wkładamy go do obuwia dziecka. Sprawdzamy, ile zapasu zostało. Jeśli buty są prawidłowo dobrane, powinno zostać ok. 1 cm.

Znając długość patyczka można określić długość wkładki w potrzebnym rozmiarze buta. Na tej podstawie w naszym sklepie można zamówić odpowiednie obuwie ortopedyczne.

Uwaga! Nie wszyscy producenci obuwia stosują te same wymiary .


Sposób 2

Kolejny sposób to przeliczenie długości obrysu na miarę sztychową, francuską, oczywiście pamiętając o jednocentymetrowym zapasie.

 1 sztych do 2 / 3 cm (0,66666 cm)

Przykład:

A. Długość stopy 17 cm, dodajemy zapas 1cm mamy 18 cm

            Przeliczamy na sztychy: 18 x 3: 2 = 27 bucik 27

B. Długość stopy 12,5 cm + 1 cm = 13,5

            Przeliczamy   13,5 x 3: 2 =   20,25   bucik 20

Sposób 3

Ostatnim i chyba najprostszym sposobem jest porównanie długości obrysu z danymi zamieszczonymi w poniższej tabeli: 

 

Długość stopy w cm 10,5 11 12 12,5 13 14 14,5 15 16 16,5 17 18 18,5 19 19,5 20 21 22
Długość wkładki w cm 11,3 12 12,5 13,3 14 14,6 15,3 16 16,6 17,3 18 18,7 19,3 20 20,7 21,3 22 22,7
Miara francuska 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34
Miara angielska 1 2 3 4 4,5 5,5 6 7 8 8,5 9 10,5 11 11,5 13 13,5 1 1,5

                          

Jeśli zamawiają Państwo lecznicze obuwie dziecięce w naszym sklepie, prosimy dodatkowo o przesłanie informacji o wieku dziecka i zmierzenie długości stopy. Informacje te pozwolą nam na prawidłowe dobranie dziecięcych trzewików czy kapci profilaktycznych. Prosimy nie sugerować się numerami butów, które zostały zakupione u innych producentów, a które aktualnie są noszone przez dziecko.

Obuwie dziecięce – porady dla rodziców

Prezentujemy poniżej tekst zaczerpnięty ze strony:

INSTYTUTU  PRZEMYSŁU SKÓRZANEGO w Łodzi Oddział w Krakowie

"Jak dbać o stopy swojego dziecka?

Porady dla rodziców.

Ten znaczek jest gwarancja, że buty nim oznaczone - zabezpieczają prawidłowy rozwój stóp Twojego dziecka!

zdrowa stopa

Dbaj o STOPY SWOJEGO DZIECKA!

Czy wiesz, że:

Zdecydowana większość dzieci rodzi się ze zdrowymi stopami, ale tylko 30% ludzi starszych nie odczuwa dolegliwości stóp.
Przyczyną takiego stanu rzeczy jest często niewłaściwe obuwie noszone w dzieciństwie.

Jeżeli chcesz by Twoje dziecko, gdy dorośnie, miało zdrowe stopy, musisz o nie dbać od pierwszych chwil Jego życia!

 

Pamiętaj:

Dopóki dziecko spędza większość czasu leżąc, nie zakładaj mu żadnych butów, nóżki chroń przed marznięciem wkładając luźne skarpetki, które nie będą ściskać Jego paluszków i zaburzać swobodnego przepływu krwi.
Twoje dziecko zaczyna już stawać i przygotowuje się do chodzenia. Pierwsze buty, które mu założysz mogę zdecydować o prawidłowym  rozwoju stóp. Kupując te pierwsze buty szukaj buta:
 wysokość cholewki   za niska cholewka
z cholewka sięgającą nieco ponad kostkę (ale nie za wysoko), z usztywnioną pięta, która będzie wspomagać prawidłowe ustawienie stopy (w stosunku do osi goleni); 

           szeroki czubek                 za wąski czubek
z szerokim i wysokim czubkiem, w którym będzie miejsce na prawidłowe ułożenie palców i swobodne poruszanie nimi;

          wysoko sznurowaneza krótkie sznurowanie
z zapięciem (sznurowanie, rzepy) sięgającym daleko w kierunku czubka, aby można było łatwo włożyć, a następnie dobrze dopasować do stopy;

                         
bardzo elastycznego ze sprężystą podeszwa, zginającą się na linii zginania palców, z zabezpieczeniem przeciwpoślizgowym.

 

Nie szukaj butów z tzw. wkładką ortopedyczna. O tym, czy jest ona potrzebna Twojemu dziecku może zdecydować tylko ortopeda. Wszystkie małe dzieci (do 3 roku życia) maja pozornie "płaskie stopy", ponieważ podściółka tłuszczowa wypełnia sklepienie stopy, znika wraz z rozwojem stopy. Jeśli jednak nie zniknie - wizyta u ortopedy jest konieczna.

Twoje dziecko jest coraz starsze, szybko rośnie, rośnie także stopa - przeciętnie około 1 cm rocznie (w niektórych okresach nawet 1,5 cm). Sprawdzaj co 3 miesiące stopę dziecka, aby mieć pewność, ze nie nosi ono za krótkich butów.

             prawidłowy dobór obuwia
Po nowe buty wybierz się koniecznie z dzieckiem (nie z "patyczkiem"). Włóż dziecku buty, Gdy w nich stanie sprawdź czy mają odpowiednią długość, przyciskając czubek buta. Prawidłowo dobrany,  powinien być dłuższy od stopy o 6 - 10 mm w zależności od kształtu czubka i układu palców oraz  ze względu na przesuwanie się stopy w bucie w czasie chodzenia i szybki wzrost stopy w długości.
Dziecku, które już sprawnie chodzi możesz kupować nie tylko trzewiki, półbuty ale też, czy sandały z tzw.  łożem dla pięty (zagłębieniem pod piętę)  zapobiegającym przesuwaniu się pięty na boki.
Twoja dorastająca córka zaczyna marzyć o "dorosłych" butach - chętnie na wyższym obcasie. Nie możesz jej jednak (do 15 roku życia) kupować butów na obcasie wyższym niż 3,5 cm i wąskim. noszenie we wczesnej młodości butów na takim obcasie niekorzystnie wpływa na ustawienie kręgosłupa.
Staraj się zwracać uwagę na materiały z jednak wykonano buty. Najlepsze będą dla Twojego dziecka buty ze skóry naturalnej i przewiewnej tkaniny.
W wyborze butów WŁAŚCIWYCH dla Twojego Dziecka pomoże Ci znak "Zdrowej STOPY".Zdrowa Stopa
Koniecznie stosuj te same zasady do butów używanych w przedszkolu, szkole i domu - przecież to w nich dziecko spędza najwięcej czasu.
Nie zakładaj dziecku butów "po" innym dziecku, gdyż wraz z butami możesz "przekazać" mu deformację stóp, złe nawyki chodzenia i grzybicę stóp.

Powyższy tekst uzgodniono z Klinika Ortopedii Dziecięcej w Lublinie
I Polsko-Amerykańskim Instytutem Pediatrii CM UJ w Krakowie.

Wszelkich się udziela się informacji: Zakład Funkcjonalności Obuwia
mgr Bożena Rajchel-Chyla tel. .. 012 266-35-11 wew. 248, 244 e-mail: brajchel@clpo.com.pl 
INSTYTUT PRZEMYSŁU skórzanego w Łodzi ODDZIAŁ w KRAKOWIE " Koniec cytatu